Czy operacje chirurgiczne w niektórych przypadkach są konieczne oraz… skuteczne?

Wiele osób borykającymi się z chronicznymi bólami kolana, obręczy barkowej czy też kręgosłupa liczy, iż po operacji chirurgicznej ich zmartwienia miną i będą mogli wrócić do normalnego życia. Często nie zastanawiając się nad tym czy istnieje jakaś inna możliwość leczenia oraz nad tym czy operacje są konieczne oraz… skuteczne?

Przeglądając badania naukowe odnośnie skuteczności niektórych operacji można zauważyć, że ich efektywność często jest proporcjonalna do dobrze prowadzonej fizjoterapii. Co myślę, że większości fizjoterapeutów nie powinno zdziwić, a nie których pacjentów wprowadzić w lekkie zdziwienie. A co jeśli powiedziałbym wam, że według nie których badaczy skuteczność nie których operacji jest na poziomie efektu placebo? Hola hola już poskromie nie które agresywne głosy, „to co mam niedomykalność zastawki mam jeść avokado i wszystko będzie dobrze”? Oczywiście, że odpowiedź to „NIE”. Mowa tutaj o operacjach na narządzie ruchu i w szczególności w chronicznych przypadkach bólowych. W ostrych stanach czyli np. po zerwaniu ACL jeśli jesteś sportowcem operacja często jest słusznym kierunkiem.

Badania naukowe
Ciekawego badania dopuścił się J. Bruce Moseley oraz jego współpracownicy. Przeprowadzili oni badania w których pacjentów czekających na zabieg artroskopowy w przypadku zwyrodnienia kolana podzielono na dwie grupy. Jedni z nich mieli przeprowadzoną operacje, a druga grupa miała wykonane tylko nacięcie na skórze imitujące zabieg artroskopowy. Oczywiście nikt nie wiedział do jakiej grupy należał. Po 24 miesiącach przeprowadzając testy na funkcje kolana oraz poziom bólu stwierdzono… że obydwie grupy mają podobne wyniki. Wniosek: operacja daje czasem tylko psychologiczne wsparcie leczenia, nie zawsze wina leży w strukturze. (1)

Również w 2013 roku w magazynie The Spine Journal ukazały się badania porównujące efektywność leczenia operacyjnego (spinal fusion) z leczeniem bez ingerencji chirurgicznej w trakcie problemów z kręgosłupem. Po długotrwałej obserwacji pacjentów nie zaobserwowano by leczenie operacyjne było metodą faworyzującą w stosunku do odpowiednio dobranej fizjoterapii (2).
Więcej odniesień do badań naukowych możecie poczytać na blogu Todda Hargrove (3).

Podsumowanie

Na chroniczne bóle naszego aparatu ruchu nie składają się pojedyncze mikrourazy czy też pojedyncze ruchy lecz suma. Suma złych nawyków, złej postawy czy też suma braku motywacji do ćwiczeń. Czytając wnioski badań naukowych często można spotkać konkluzje, iż najbardziej efektywne leczenie dają kompleksowe zmiany w naszym organizmie. Biorąc pod uwagę nasze nastawienie (psychologiczne), ruchowe (ćwiczenia) oraz w nie których przypadkach leczenie operacyjne. A nie tylko przeświadczenie że operacja jest ostatecznością i najlepszą metodą w której my jako pacjenci nie będziemy musieli nic zmieniać.

 

  1. Lubowitz, James H. 2002. “A Controlled Trial of Arthroscopic Surgery for Osteoarthritis of the Knee.” Arthroscopy 18 (8): 950–51. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12368798.
  2. Mannion, Anne F., Jens Ivar Brox, and Jeremy C.T. Fairbank. 2013. “Comparison of Spinal Fusion and Nonoperative Treatment in Patients with Chronic Low Back Pain: Long-Term Follow-up of Three Randomized Controlled Trials.” The Spine Journal 13 (11): 1438–48. doi:10.1016/j.spinee.2013.06.101.
  3. https://www.bettermovement.org/blog/2017/many-orthopedic-surgeries-dont-work

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *