Kiedy mogę wrócić do sportu po kontuzji?

Dla wielu osób aktywnie trenujących, sport nie jest tylko kwestią oderwania się od rzeczywistości lecz stanowi często o sposobie życia. Nie mówimy tutaj o sytuacji w której dla nie których osób tkz. „spacer farmera” odnosi się do przeniesienia zakupów z biedronki do samochodu. Lecz o osobach które regularnie trenują mając na celu uzyskanie konkretnych wyników. Czasem lecz dochodzi do takiego momentu w których dopada nas kontuzja. Wtedy właśnie zadajemy sobie pytanie zadane w nagłówku tego artykułu.  „Kiedy mogę wrócić do sportu po kontuzji?”

Oczywiście, jak wiele spraw życiu tutaj też ta kwestia nie jest zbytnio oczywista. Gdyż jest zależna od wielu czynników. Można jednak wyznaczyć ścieżkę, która trzeba przejść by nasza powrót do ukochanej aktywności sportowej był powrotem udanym.

 

Czas

Jak mawiał mój tata, gdy spoglądałem na zimne piwo będąc jeszcze nieletnim „wszystko w swoim czasie”. I w tej kwesti również te powiedzenie idealnie się zgadza. Tkanki budujące nasz organizm potrzebują odpowiedniej ilości czasu na regeneracje. W skład w której wchodzi remodulacja czyli przebudowa tkankowa, przystosowując nasze organizm do zmieniającego się środowiska. A tym właśnie środowiskiem jest okres kontuzji. Przemijające po sobie okresy stanu zapalnego, podostrego są naturalnym stanem i warto o tym pamiętać.

„To co mam czekać i nic nie robić?” Oczywiście, że nie. Każdy z etapów wymaga odpowiednio dobranej rehabilitacji. W której jak w najlepszy sposób możemy wykorzystać potencjał naszego organizmu. Odpowiednia rehabilitacja to również odpowiednio dobrane obciążenia by okres remodulacji jaki i proliferacji (powstawanie nowych komórek) był jak najbardziej efektywny. A tym samym nasz organizm był wstanie znieść obciążenia czekające go po powrocie po urazie.

 W 2016 r. na kongresie poświęconym  rehabilitacji sportowej (First World Congress in Sports Physical Therapy) stwierdzono, iż na powrót do sportu nie wpływa tylko czynnik samej rehabilitacji jako wykonywanie ćwiczeń oraz pracy z fizjoterapeutą. Lecz duże znaczenie ma kwestia psychologiczna czyli nastawienie do wykonywania ćwiczeń oraz „przełamania” się do podjęcia zadań ruchowych które wcześnie doprowadziły nas do tego nie szczęsnego stanu. Również, kwestia presji/lub jej braku ze strony otoczenia wpływa na cały proces powrotu do sportu

Być, może w tym artykule nie znalazłeś klarownej odpowiedzi kiedy możesz wrócić do sportu. Bo specjalnie nie podałem żadnych liczb. Proces rehabilitacji jest procesem dobranym indywidualnie do każdego z pacjentów więc i te liczby znacząco będą się różnić. Warto jest zapamiętania, że jest to proces długotrwały oraz wieloaspektowy. Wymagający tego byśmy pamiętali, że każdy z etapów rehabilitacji wymaga innego podejścia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *